Czy skiny psują Counter-Strike: Global Offensive?

Stwierdzenie, że skiny są „rakiem” Counter-Strike’a, jest ostatnio bardzo powszechne. Ale czy ma to jakikolwiek związek z rzeczywistością?

Zacznijmy od tego, czym w zamyśle miały być same skiny. Stały się częścią aktualizacji mającej na celu wnieść do gry nieco świeżości, dać graczom możliwość decydowania o wyglądzie broni i personalizacji ekwipunku. Początkowo skiny były niczym więcej, jak przedmiotem w grze, który posiadał pewną wirtualną wartość. Proces kupna takiego przedmiotu polegał na wpłaceniu na konto Steam pewnej sumy pieniędzy. Dość szybko jednak skiny stały się czymś więcej niż zbiorem pikseli.

Pieniądze, które zostały wpłacone na Steam miały tam pozostać, lecz gracze szybko zaczęli dokonywać sprzedaży przedmiotów za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Równorzędnie swoją działalność rozpoczęły serwisy hazardowe, dające możliwość obstawienia swoich skinów. Na chwilę obecną istnieje ogrom tego typu stron internetowych, codziennie odwiedzanych przez tysiące użytkowników chcących się wzbogacić.

Typowe wśród graczy CS:GO jest przeświadczenie, że problemem nie są same skiny, a duża liczba młodych osób, które bardziej martwią się o swoje przedmioty niż o umiejętności w grze. Sam spotkałem się z kilkoma przypadkami takiego zachowania, kiedy na serwerze graczom bardziej imponowały drogie skiny niż umiejętności prezentowane w grze. Jednakże w przypadkach, z którymi zetknąłem się osobiście, osoby młodsze stanowiły mniejszą część.

Faktem jest to, że Counter-Strike dzięki wprowadzeniu skinów, zyskał sporo na popularności. Miałem styczność z przypadkami, kiedy ludzie byli bardziej zajarani możliwością korzystania z rozrywek oferowanych przez strony hazardowe niż samą grą. Z punktu widzenia marketingowego Valve stworzyło kurę znoszącą złote jaja. Wykreowali machinę, która nadaje sporą wartość fizycznie nieistniejącej rzeczy.

Trzeba jasno powiedzieć, że gra musi na siebie zarabiać. Chęć generowania dochodu na swoim produkcie nie jest niczym nadzwyczajnym, wbrew opiniom, na jakie można natrafić przemierzając ciemne strefy internetu. Dzięki profitom, jakie Valve czerpie ze skinów możemy liczyć na ciągłą modyfikacje serwerów czy na dodawanie nowej zawartości w grze. Koniec końców ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy skiny to pozytywny czy negatywny aspekt Counter-Strike’a. Niewątpliwe jest jednak to, że miały one pozytywny wpływ na promocję samej gry.

Sprawdź również

Dodaj komentarz